Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Współuzależniona żona od rodziny z problemem alkoh

Współuzależniona żona od rodziny z problemem alkoh 2017/07/11 12:16 #37829

• cybernetykpl
  • cybernetykpl Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
Dzień dobry,
postanowiłem szukać tutaj pomocy dla naszej rodziny.
Jestem żonaty od 10 lat. Moja żona pochodzi z rodziny w której alkohol to coś naturalnego tzn. ojciec często pił i nie wiele interesował się domem i rodziną. Dwóch braci często zagląda do butelki z piwem i kieliszka.
Ja osobiście jestem abstynentem i mój 8 letni syn nigdy nie widział mnie pijanego ani pijącego alkohol. Żona kilka razy w tygodniu potrafi wypić puszkę piwa - ale to nie jest problem.

Mam problem z żoną i podejrzewam, że jest współuzależniona. Dlaczego?
Żona jest zaangażowana uczuciowo i emocjonalnie w problemy swojej rodziny tj. mamy, brata i jego rodziny oraz młodszego brata kawalera.
Młodszy brat od 3 lat regularnie pije - nie interesuje się pracą. Starszy brat pracuje na jego ziemi (dzielą się zyskami). Młodszy już raz dzięki naszemu zaangażowaniu trafił na leczenie do Ośrodka - niestety nic to nie dało.
Do meritum. To moja żona wpadła na pomysł aby napisać prośbę do komisji rozwiązywania problemów alkoholwych o przymusowe leczenie brata. Teściowa nawet nie chciała podpisać tego pisma - po długich rozmowach żona zawiozła teściową i ta złożyła prośbe.
Żona jest zakompleksiona i ma niskie poczucie wartości, które buduje przez pryzmat ocen innych i pomoc jaką może im dawać. Regularnie interesuje się sytuacją w domu np. czy brat jest pijany, czy poszedł po alkohol, czy awanturuje się itp. Ja już tam nie jeżdzę bo mam serdecznie dość - żona pozwoliła aby z nami się nie liczono i wysługiwano się nami np. załatwiając zakupy, sprawy urzędowe a w tym czasie Oni się bawili przy alkoholu.Żona nic w tym złego nie widziała np. i co z tego, że piją - przecież masz wolną chwilę to możesz to zrobić (nie brała pod uwagę, że oni też mają czas i nie robia nic ze sobą). Bardzo liczy się z ich uczuciami, jak się mogą czuć w danej sytuacji i za wszelką cenę ich chroni przed np. ktoś im czegoś nie powiedział, aby odwiedził ich (aby nie czuli się odrzuceni), życzenia składała urodzinowe sama i mi kazała oddzielnie dzwonić aby ich dowartościować. Nawet ma do mnie żal, że z nimi nie pije (ja jestem abstynentem i z nikim nie pije). Żona stawia na szali życie naszej rodziny z potrzebami i oczekiwaniami rodziny biologicznej np. nie chciała mnie zawieźć autem do lekarza na zabieg i odebrać, a brata pijaka szukała w nocy po melinach itp. i jeszcze Oni robili mi wyrzuty!
JA już nie raz go szukałem i dużo pomogłem. Wszystko działa w jedną stronę. Jej starszy brat ma dzieci i wie, że dla niego ważne jest aby mieć wszystko co chce i w zwiazku z tym żona dopomagała mu finansowo (wyręczajac: kupując wyprawki dla dzieci, ciuchy, wymarzoną elektronikę, rowery itp) bo ma ciężko! Jak poroniła - nie odwiedzili jej w szpitalu, jak była na operacji nowotworu - nie odwiedzili jej w szpitalu, jak ma urodziny - nie przyjadą.
Teraz jej brat ma urodziny i chce koniecznie abym pojechał do niego: wygadąła się (ale on się może z tym źle czuć, że o nim nie pamiętasz). A jak o nas nie pamiętają to nic złego. Jak pożyczali pieniadze i nie oddawali to jeszcze po głowie dostawałem: o co ci chodzi - przecież Ci kiedyś odda. Ja go rozumiem, że nie ma. Tylko mi chodizło o to, że nawet nie powiedzą - stary, poczekaj jeszcze.
Przykładów mogę wymieniać.
Boję się, że jest współuzależniona -a ja mam dość życia w trójkącie.
Czy to są objawy współuzależnienia?
Ostatnio zmieniany: 2017/07/11 12:27 przez cybernetykpl.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Współuzależniona żona od rodziny z problemem alkoh 2017/07/11 13:11 #37832

• cybernetykpl
  • cybernetykpl Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
Jak kiedyś był w ciągu alkoholowym i zwróciłem uwagę, że jutro jedzie do pracy a: miał delirkę, suche usta, światłowstręt, problem z utrzymaniem równowagi - to zostałem skrzyczany przez zonę i szkalowany, ze wymyślam. A rano został zatrzymany przez Policję za jazdę pod wpływem alkoholu.

Współuzależniona żona od rodziny z problemem alkoh 2017/07/11 13:47 #37834

• maciejka
  • maciejka Avatar
Witaj na forum 3a zastanowiło mnie , ze zona potrafi wypic w tygodniu kilka piw a Ty nie widzisz w tym nic złego.
Nie wiem czy ona jest wspóluzależniona czy nie, od tego są specjaliści.
Rozumiem postępowanie żony bo .....kiedyś sama tak robiłam , moze nie miałam aż takiego repertuaru ale .... czułam się odpowiedzialna za to jak sie czują rodzice, szczególnie tatuś, co z rodzeństwem, jak im można pomóc, jeźdxiłam do rodziców i 2 tygodnie potem chorowałam , znaczy byłam wykończona psychicznie itp,
Co możesz zrobić? Możesz poszukac pomocy specjalistów, porozmawiać z terapeuta/ psychologiem co zna się na uzaleznienieach, tu od problemów alkoholowych, możesz pisac na tym forum, iśc na spotkanie Al- Anon, DDA.....

Współuzależniona żona od rodziny z problemem alkoh 2017/07/11 13:49 #37835

• solo6971
  • solo6971 Avatar
  • Wylogowany
  • Profesjonalista
  • Otrzymane podziękowania: 232
pozdrawiam. dobrze zrobiles ze sie odizolowales.twoja malzonka ma problem. porozmawiaj z nia.delikatnie. jezeli potrafi pomagac swojej rodzinie niech pomysli o sobie i waszej rodzinie. z tego co piszesz jest uzaleznina to moje spostrzerzenie dzialaj 5g
tha panda olla

Współuzależniona żona od rodziny z problemem alkoh 2017/07/11 15:46 #37843

• cybernetykpl
  • cybernetykpl Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
Trzeba im pomagać bo: jesteśmy rodziną (Ona siostrą a ja szwagrem). Ale na ich pomoc nie można liczyć: ja jestem jej mężem i facetem w tym domu (tekst żony) - stwierdzenie żony.

Nie odwiedzają nas: nasza wina - bo ich przyzwyczailiśmy. Mówiła im kilka miesięcy, że przykro jej, że jej nie odwiedzają: przyjechali tylko raz po pół roku żali. Teraz mamy jeździć - bo im przykro jest, że do nich nie jeździmy. A do nich jeżdziła w kazdy piątek, sobotę i niedzielę. Wszystkiemu Ona jest winna albo My. Nigdy Oni - to jest stwierdzenie żony.

Teraz teściowa próbowała wzbudzić poczucie obowiązku, że syn/brat pijaczek nie ma pieniędzy i trzeba mu pomóc finansowo.

Dalej: synek wariuje w domu, atakuje mame/teściową: najlepiej aby moja żona wezwała na niego Policję (mimo, że mieszkamy 30 km od nich).

Teściowej mówie, że córka jedzie niedługo do Gliwic (po operacji raka) i że synek wydzwanai do niej i ją dołuje, wyzywa itp. - Odpowiedź teściowej: ja mu nie zwrócę uwagi ale rozumie mnie.

Drugi brat, który pijał z pijaczkiem i załatwiał z nim interesy dzwoni do żony, że daje jej jeden dzień aby przyjechała do mamy na kawę - ja nie muszę.

Bratowa robiła mi wyrzuty, że nie pojechałem szukać pijaczka - a pojechała moja żona. Tekst żony: bo facet w domu a Ona musiała jechać go szukac... Bratowa mogła wysłać swojego męża - mieszkaja bliżej.

Teraz mam jechać na urodziny do szwagra - bo On czeka kto przyjedzie pierwszy do kogo, i Ona rozumie co On czuje. Nie ważne co ja czuje - ważne co Oni czują.

Wygląda to współuzależnienie.
Ostatnio zmieniany: 2017/07/11 15:54 przez cybernetykpl.

Współuzależniona żona od rodziny z problemem alkoh 2017/07/11 15:53 #37844

• maciejka
  • maciejka Avatar
Czego oczekujesz od nss, od forum?

Współuzależniona żona od rodziny z problemem alkoh 2017/07/11 15:55 #37845

• cybernetykpl
  • cybernetykpl Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
Czy jako doświadczeni użytkownicy w temacie uważacie, że przesadzam czy mam rację.
Jeśli mam rację to gdzie się udać i czy są szanse na zmianę (czy raczej podobnie jak w przypadku zerwania z tym nałogiem uzależnionego - niewielkie)?
Te przykłady podaję z życia- nie oceniam ich ale opisuje co mnie spotyka. Nie spotkałem się z czymś takim i czuję, że tu coś nie gra i jestem manipulowany.

Bo może faktycznie jestem nie rodzinny?
Ostatnio zmieniany: 2017/07/11 15:59 przez cybernetykpl.

Współuzależniona żona od rodziny z problemem alkoh 2017/07/11 16:16 #37847

• maciejka
  • maciejka Avatar
Jak wyglada Twoim zdaniem normalna rodzina, więzi w takiej rodzinie? Nie co jest w Twojej bo to napisaleś , tylko jak widzisz normalną rodzinę?

Współuzależniona żona od rodziny z problemem alkoh 2017/07/11 16:21 #37848

• solo6971
  • solo6971 Avatar
  • Wylogowany
  • Profesjonalista
cybernetyku nie jestesmy specjalistami zeby diagnozowac wydaje mi sie ze moderator ma sluszna racje
tha panda olla

Współuzależniona żona od rodziny z problemem alkoh 2017/07/11 16:24 #37849

• solo6971
  • solo6971 Avatar
  • Wylogowany
  • Profesjonalista
widze z tego ze tam dookola gorzala sie wylewa uszami 2g
tha panda olla

Współuzależniona żona od rodziny z problemem alkoh 2017/07/11 16:26 #37850

• maciejka
  • maciejka Avatar
Moderator uważa, ze cybernetyk sam zna odpowiedź i szuka potwierdzenia u nas. Zgadza się kolego?

Współuzależniona żona od rodziny z problemem alkoh 2017/07/11 16:27 #37851

• cytryna
  • cytryna Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Carpe diem
  • Otrzymane podziękowania: 1557
Solo przestań uogólniać.
Wszystkie zachowania, w których proporcje sa zaburzone są pewnego rodzaju patologiczne. Widać u żony- z tego co opisujesz- zachowania , które maja współuzależnione osoby. Poza tym klasyczne zachowania dorosłego dziecka alkoholika. Moge zasugerować Ci jedynie rozmowę z zona o sytuacji. Jeśli potrzebujesz specjalistycznej pomocy podejdź do ośrodka leczenia uzależnień , w każdym z nich możesz porozmawiać o pomocy dla samego siebie. Niemożliwym jest zmienić druga osobę jeśli tego nie chce. Możesz zmienić jedynie swoje podejście do sytuacji. Powodzenia :)
"W życiu piękne są tylko chwile..."
Za tę wiadomość podziękował(a): solo6971

Współuzależniona żona od rodziny z problemem alkoh 2017/07/11 18:11 #37855

• cybernetykpl
  • cybernetykpl Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
Dziękuje wszystkim za zabranie głosu.
Moderator poniekąd ma rację - napisałem, że czuję, że
coś tu jest nie tak - ale nie spotkałem się z tym wcześniej i dlatego to są moje domniemania.
Wynika, że część z Was podziela moje domniemanie o współuzależnieniu żony i jednocześnie wskazuje na objawy DDA.
Zasugerowaliście, że nie zmienię żony jeśli Ona tego nie chce - a nie widzi Ona problemu. Czyli albo zaakceptuje obecny stan rzeczy albo będę musiał zakończyć związek, bo próby tłumaczenia na nic się raczej nie zdają.

Dziękuje

Współuzależniona żona od rodziny z problemem alkoh 2017/07/11 18:29 #37856

• maciejka
  • maciejka Avatar
A skąd u Ciebie taka wiedza na temat uzaleznień, współuzależnień, dda. Piszesz o sobie abstynent a dokładnie to znaczy co?

Współuzależniona żona od rodziny z problemem alkoh 2017/07/11 18:45 #37859

• cybernetykpl
  • cybernetykpl Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
Nie pije alkoholu. Dziwne? Być może tak - nie czuję potrzeby, taka jest prawda. Mam swoje hobby i znajomych z którymi je dzielę.
Co do wiedzy -trochę czytałem (bo jak widzicie to wszystko trwa trochę czasu, a nie raz byłem robiony tzw. głupiego i jakoś odniosłem wrażenie, że pewne sprawy pasują...
Teścia nie poznałem, dopiero gdy zaczęły się problemy ze szwagrem - to rodzina zaczęła opowiadać jak ich życie wyglądało.
Przecież nie będę tu opisywał wszystkiego.
Dlatego napisałem na tym forum, aby ludzie którzy mają doświadczenie pomogli mi w określeniu problemu w jakim się znajduje.
Jeśli ktoś uważa, że przesadziłem - trudno, ma do tego prawo.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniany: 2017/07/11 18:52 przez cybernetykpl.

Współuzależniona żona od rodziny z problemem alkoh 2017/07/11 19:05 #37860

• maciejka
  • maciejka Avatar
Wlaczyla mi sie czujnosc. Kiedys na innym forum ktos sobie ze mnie i nie tylko zakpil. Moze malo wiem ale podejrzana mi sie wydala duza wiedza w temacie i od razu diagnoza. Dobrze wiesz co robic, gdzie sie zwrocic o pomoc. Chciales tylko potwierdzenia. My nie stawiamy diagnoz i nie wypidujemy recept. Osoby tzw. stare wygi nie powiedza nikomu co ma robic, jak zyc itp bo to nie ich zycie i nie oni poniosa konsekwencje.

Współuzależniona żona od rodziny z problemem alkoh 2017/07/11 19:07 #37861

• dziobak
  • dziobak Avatar
Współuzależnienie raczej nie. W koncu nie pijesz a z nią żyjesz.
DDA i (lub) DDD tu mozna szukac.
tyle tylko że NIE Ty. Jeśli będziesz usiłował Jej "przegadać do rozumu" sypiąc wyczytana terminologią lub przykladami na jakąś dysfunkcję to obstawiam 9 do 10 że trafisz na opór i skutek będzie odwrotny do zamierzonego.
Moim zdaniem dobrym wyjsciem dla Ciebie byla by wizyta u specjalisty...psycholog mi sie jawi.
Ale nie z myślą że Ją uzdrowisz czy że dadzą Ci recept który Jej przedstawisz.
Z myślą żeby tam pomogli Tobie. Bo tylko na siebie masz wpływ

Współuzależniona żona od rodziny z problemem alkoh 2017/07/11 19:11 #37862

• cybernetykpl
  • cybernetykpl Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
maciejka - masz rację.
Wiesz - tak po ludzku - tyle lat byłem manipulowany i człowiek się zakręcił.
Wiesz: np.:
mam być ojcem chrzestnym i 2h przed uroczystoscią dzwoni do mnie brat żony (ojciec dziecka) i chce abym po drodze (a to nie jest po drodze) zabrał drugiego brata bo chcą popić. Żona zdecydowała, że tak i w efekcie musiałem gnać 120 km/h Czy w tej sytuacji to normalne? O czym powinien myśleć ojciec dziecka: o dziecku i uroczystości i aby chrzestni przybyli - prawda? Ale nie: żona mówi, że nie rodzinny i co w tym złego, że bracia chcą razem popić!
Dziękuje
I działam

PS
dziobak - a taki specjalista pomoze mi żyć z tym- tak?
Ostatnio zmieniany: 2017/07/11 19:13 przez cybernetykpl.

Współuzależniona żona od rodziny z problemem alkoh 2017/07/11 19:15 #37863

• maciejka
  • maciejka Avatar
Brawo Ty. Powodzenia. Masz racje, to nie jest normalne a Twoja sytuacja jest nie do pozazdroszczenia, latwo nie bedzie.

Współuzależniona żona od rodziny z problemem alkoh 2017/07/11 19:57 #37869

• Kijanka
  • Kijanka Avatar
Zachowywałam się podobnie najpierw byłam współuzależniona a potem uzależniona,pracowałam i pracuję nad tym u terapeutki .P.s mąż miał ze mną trzy światy.

Współuzależniona żona od rodziny z problemem alkoh 2017/07/11 20:07 #37871

• dziobak
  • dziobak Avatar
Czy pomoże Ci z tym życ to nie wiem.
Ale zrozumieć pewne rzeczy myslę że tak.

Współuzależniona żona od rodziny z problemem alkoh 2017/07/11 20:20 #37874

• solo6971
  • solo6971 Avatar
  • Wylogowany
  • Profesjonalista
no wesolo nie masz ale zawsze trzeba wierzyc,ze bedzie lepiej 8g
tha panda olla

Współuzależniona żona od rodziny z problemem alkoh 2017/07/13 06:34 #37896

• solo6971
  • solo6971 Avatar
  • Wylogowany
  • Profesjonalista
dzien dobry cyber co u ciebie przyjacielu? 2c
tha panda olla