Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: 9 rzeczy,które warto wiedzieć żyjąc z osobą uzależ

9 rzeczy,które warto wiedzieć żyjąc z osobą uzależ 2015/09/11 20:37 #9840

  • hanys
  • hanys Avatar
9 RZECZY,KTÓRE WARTO WIEDZIEĆ ŻYJĄC Z OSOBĄ UZALEŻNIONĄ OD ALKOHOLU.

ZACZNIJ OD SIEBIE

Osobą,od której należy zacząć pomagać alkoholikowi w jego zdrowieniu,jesteś Ty sam(a).
Poznawaj to wszystko,co w sposób profesjonalny może pomóc Tobie i twojej rodzinie.
Wprowadź to w działanie,a nie tylko w słowa.Będzie to bardziej skuteczne od wszystkiego innego,co będziesz próbował(a) zrobić dla alkoholika.
Na początek warto spisać listę tego,czego nie powinno się robić a stosunku do osoby nadużywającej alkoholu.Łatwiej jest wtedy zorientować się dlaczego dotykają Cię niepowodzenia w walce z piciem bliskiej Tobie osoby.

Poniższe wskazówki nie wyczerpują wszystkich zagadnień,ale stanowią dobry początek:

1. Nie rób wykładów,nie praw kazań,nie łajaj,nie wygrażaj,nie kłóć się,bez względu na to czy jest pijany(a) czy trzeźwy(a).Nie wylewaj alkoholu,nie trać panowania nad sobą i nie ukrywaj konsekwencji spowodowanych jego (jej) piciem. Być może czujesz się lepiej,kiedy tak postępujesz (tzn.kiedy wylewasz lub ukrywasz alkohol) ale sytuacjea wskutek tego tylko się pogarsza.

2. Nie trać panowania nad sobą,gdyż w ten sposób możesz jedynie zniszczyć siebie oraz wszelką możliwość udzielenia mu (jej) pomocy.

3. Nie pozwól,by lęk skłonił Cię do zrobienia czegokolwiek,co alkoholik powinien zrobić sam dla siebie.

4. Nie przymuj od niego żadnych obietnic,gdyż jest to metoda opóźniania cierpień. Nie zmieniaj również zadnych porozumień zawartych z alkoholikiem. Jeśli jakieś porozumienie zostało zawarte to musi zostać spełnione.

5. Nie pozwalaj okłamywać się alkoholikowi i nie udawaj,że mu wierzysz,gdyż w ten sposób zachęcasz go do dalszych kłamstw. Prawda bywa często bolesna,lecz bez niej pozostaniesz w "martwym punkcie".

6. Nie pozwól alkoholikowi,aby Ciebie oszukiwał,gdyż uczy go to unikania odpowiedzialnosci i prowadzi do utraty szacunku do siebie.

7. Nie pozwól wykorzystywać się przez alkoholika,gdyż w ten spoób stajesz się "wspólnikiem" w jego (jej) ucieczce od odpowiedzialności.

8 Nie usiłuj postępować według niniejszych wskazówek tak jakby były one znormalizowanymi przepisami. Jest to jedynie poradnik,który należy rozważnie wykorzystywać. Jeśli to możliwe postaraj się o odpowiednią poradę terapeuty,psychologa lub lekarza.
POTRZEBUJESZ BOWIEM POMOCY NA RÓWNI Z ALKOHOLIKIEM.

9 Nie odkładaj na później uświadomienia sobie faktu,że alkoholizm jest chorobą postępującą,pogarszającą się w miarę picia.Zacznij już teraz uczyć się rozumieć swoją życiową sytuację oraz nie krępuj się prosić o pomoc.

NIE ROBIĆ NIC- to najgorsza decyzja,jaką możesz podjąć.


odpisane za zgodą terapeuty z tablicy informacyjnej ośrodka leczenia uzależnień i pomocy psychologicznej.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.