Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: RECENZJE - czyli co warto przeczytac

RECENZJE - czyli co warto przeczytac 2013/07/13 06:01 #1883

• Anka
  • Anka Avatar
  • Wylogowany
  • Expert postów
  • Otrzymane podziękowania: 22
„Alkoholizm – grzech czy choroba?” W. Osiatynski, 1985.Korespondencja ze Swiatowej Konwencji AA z okazji 50-lecia powstania wspolnoty Anonimowych Alkoholikow, która odbyla się w lecie 1985 w Montrealu.

„Czytalem ten tekst i myslalem, ze jednak zwariowalem. Czytalem o sobie, czytalem o tym, co dzieje się z czlowiekiem, który pije, o problemach w pracy, chorych emocjach, o zakloconych relacjach, o medycznych konsekwencjach alkoholizmu. Uswiadomilem sobie, ze jestem czlowiekiem uzaleznionym. Po lekturze tego artykulu przekonalem się, ze to, co dzialo się ze mna, to choroba. Odkrylem, ze nie jestem czlowiekiem z gruntu zlym, tylko chorym czlowiekiem. Dowiedzialem się, ze alkoholizm to choroba smiertelna i nieuleczalna, ale ze można ja zatrzymac, jeśli zachowa się calkowita abstynencje, zmieni sposob zycia i filozofie funkcjonowania (…).”

Michal alkoholik, „Literatura AA w moim zyciu” Weterani w AA, Zdroj 2/2013, s. 11.
Spraw,by mnie strachy nie nekaly
I czart nie pozarl wyglodnialy,
Aby zly, chochlik, duch pijany
Nie rzucal mna o slup i sciany,
A strzez mnie przed potega czarna,
Chociaz sie inni do niej garna.

Modlitwa, John Day: przelom XVI i XVII w., przel. J. Pludowski
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Guro

Odp: RECENZJE - czyli co warto przeczytac 2013/07/13 15:31 #1886

• regy20
  • regy20 Avatar
  • Wylogowany
  • Profesjonalista
  • Otrzymane podziękowania: 102
"Rak Duszy" p. Ewy Woydyllo to pierwsza ksiazka o problemie uzaleznienia jaka przeczytalem, ktora juz na zawsze pozostanie w mojej pamieci. Gdy w ubieglym roku po diagnozie "alkoholik" mialem jeszcze jakies 2,5 miesiaca do rozpoczecia terapii zamknietej lekarz zasugerowal, ze dobrze by bylo abym do tego czasu chodzil na tzw. "Klub Pacjenta", ktory prowadzony jest pod okiem terapeuty. Chyba na drugim spotkaniu jakis mezczyzna dal mi kserowki z dwoch ksiazek. Jedna z nich okazal sie wlasnie "Rak Duszy". Na poczatku bylem dosc sceptyczny do tego calego balaganu i nie wczuwalem sie zbytnio w tematyke a-owska. Wciaz jeszcze rządziły mna stare mechanizmy. Za miesiac mialem jechac do pracy. Kilka dni przed wyjazdem postanowilem zamowic sobie ta ksiazke. Dzien przed wyjazdem poszedlem na "Klub". Panowala tam reguła "RUNDKI". Co u kogo slychac? Czy jakies zagrozenia dla abstynecji? Itp. itd. Powiedzialem o moich odczuciach odnosnie alkoholu i po chwili zobaczylem na tablicy wielki czerwony napis GLOD. Z poczatku myslalem, ze to nie do mnie, jednak po chwili mnie zmrozilo. Jak to? Ja na glodzie alkoholowym. Jakies bzdury, pomyslalem. Zas w glebi duszy czulem strach. Jeszce tego samogo dnia terapeutka kazala mi isc na miting. Tak kazala, jako zalecenie terapeutyczne. Wachalem sie bo przeciez jak to tuz przed wyjazdem do pracy na kilka tygodni bede tracil czas na jakies mitingi. Cos jednak nie dawalo mi spokoju i na 19:00 zglosilem sie pod wskazany adres. To byl moj pierwszy miting :) Po mitingu pozyczylem jakies broszurki na wyjazd (Bryza i Gryf) oraz z rana zabralem moja pierwsza ksiązke o problemie alkoholowym, ktora tak na marginesie dotarla w ostatniej chwili. Wsiadlem do samolotu. Przedemna 11 h lotu. Czytalem kartka po kartce i ryczalem. Co za masakra myslalem. A zeby bylo malo to akurat, nie wiadomo jakim trafem po obu moich stronach usiedli ludzie z pracy, z ktorymi zwyczajowo pilem, a ktorzy to nie zalowali sobie ani kropelki. Z jednej strony zalatuje Whiski z Cola a z drugie Gin z Tonikiem. Co za podroz. No nic pomyslalem i z kazda strona coraz mniej chcialo mi sie pic. Czytalem i ryczalem, ukrywajac lzy przed znajomymi. Tak o to wstapilem na nowa droge zycia. I choc nie wiem czy jestem w stanie uporac sie ze soba kiedykolwiek to te kilkanascie godzin z "Rakiem Duszy" dalo mi do myslenia. Jak to? Ja nie samodzielny i ryk. Jak to? Ja nie dojrzaly emocjonalnie i ryk. Jak to? Ja nie pepek swiata i ryk. Jak to? Jak to? Jak ... Poddalem sie bez walki. To bylo cos dziwnego ale zarazem niesamowitego i tworczego. Zaraz po powrocie udalem sie na terapie. Jak narazie nie pije 16 miesiecy. Z jakim skutkiem, nie mnie oceniac.

Pozdrawiam i zycze pogody ducha sobie i Wam 7a
Ostatnio zmieniany: 2013/07/13 22:25 przez . Powód: moderowane
Za tę wiadomość podziękował(a): Anka, Guro

Odp: RECENZJE - czyli co warto przeczytac 2013/07/19 05:50 #1923

• Anka
  • Anka Avatar
  • Wylogowany
  • Expert postów
  • Otrzymane podziękowania: 22
„Zycie w trzezwosci”. Przel. Z ang. i wydano za zgoda Sluzby Swiatowej Anonimowych Alkoholikow (A.A.W.S.), Wydawca: Fundacja Biuro Sluzby Krajowej Anonimowych Alkoholikow w Polsce, Warszawa 2011.

Pozycji nie można powielac ani calosci, ani we fragmentach bez zgody A.A.W.S. NY.

Nie udziela wskazowek jak przestac pic. Skupia się na tym, jak zyc nie pijac.
Jednym slowem – nie wypiles dziś nic? Czytaj i zyj dalej nie pijac.
Kazdy trzezwiejacy alkoholik powinien mieć te ksiazke pod reka i często do niej siegac. Wiele w niej praktycznych porad, jak przetrwac dzien, jak go przezyc w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej. Uwagi i sugestie zawarte w niniejszej pozycji są oparte na doswiadczeniach ludzi uzaleznionych od alkoholu.
Spraw,by mnie strachy nie nekaly
I czart nie pozarl wyglodnialy,
Aby zly, chochlik, duch pijany
Nie rzucal mna o slup i sciany,
A strzez mnie przed potega czarna,
Chociaz sie inni do niej garna.

Modlitwa, John Day: przelom XVI i XVII w., przel. J. Pludowski

Odp: RECENZJE - czyli co warto przeczytac 2013/07/20 15:08 #1932

Polecam "Umierałem sto razy "Zdzisława Korczaka ,wierzcie ,godna tytułu.

RECENZJE - czyli co warto przeczytac 2016/01/13 10:58 #16407

• Kala
  • Kala Avatar
  • Wylogowany
  • Stały użytkownik
  • W grupie indywidualizm się rozpręża.
  • Otrzymane podziękowania: 40
W okresie Wielkiego Postu 2015 przeczytałam książkę Małgorzaty Halber o jej walce z uzależnieniem i drodze do trzeźwości, napisałam też krótką recenzje, którą wklejam poniżej. Pozdrawiam

Wielu autorów niejednokrotnie poruszało temat uzależnienia zwykle na swoim przykładzie, opisując przebieg terapii i życie na trzeźwo z nowym spojrzeniem na świat. Z lektur owych nasuwa mi się jedna prawidłowość, że zazwyczaj w okolicach trzydziestki te książki się rodzą, co oznacza, że jest to najlepszy wiek na przemianę, na porzucenie dotychczasowego życia i wyrwania się ze szponów nałogu. Wśród takich autorów jak Wiktor Osiatyński czy Jerzy Pilch, opisujący swój nałóg z męskiego punktu widzenia, niedający poznać swojej wrażliwości i światopoglądu, nagle wyłania się Małgorzata Halber, która napisała swoją książkę w bardzo autobiograficznym stylu. Dzięki czemu każdy czytający może się zaprzyjaźnić z bohaterką, podzielając jej ideały, zainteresowania a także skłonność do używek, która bardzo często nie jest czytelnikowi obca. Wiemy, że główna postać – Krystyna jest fajną, młodą osobą, której brak pewności siebie, ukrywa się pod różnymi maskami i chowa się za słowem. Osobiście bardzo polubiłam tę postać, jej sposób ubierania się, styl i jakość życia, mam tu na myśli wyżyny kulturowe i duchowe, jest to osoba nietuzinkowa, która wzbudza w czytelniku wielką sympatię, nie budząc współczucia. Uważam, że współczucie ma nieco pejoratywne znaczenie, ponieważ zazwyczaj człowiek, który nie do końca radzi sobie w życiu nie potrzebuje współczucia, potrzebuje raczej wsparcia i zrozumienia. Będąc w podobnej sytuacji wolałabym czułej i swobodnej rozmowy aniżeli cudzej żałości nade mną. I to jest zasadnicza wartość tej książki. Uczymy się jak poznać problem, zdiagnozować go, poradzić sobie z nim oraz nauczyć się życia bez niego, nie tracąc nic ze swojej osobowości i charyzmy. Od siebie pragnę życzyć jak najlepiej autorce i czekam na kolejną jej książkę o, mam nadzieję, zupełnie innej, nowej i świeżej tematyce.
100 % Kala
Ostatnio zmieniany: 2016/01/13 10:58 przez Kala.
Za tę wiadomość podziękował(a): jasnygwint, Honoratka

RECENZJE - czyli co warto przeczytac 2016/07/28 22:04 #29125

• Guro
  • Guro Avatar
  • Wylogowany
  • Użytkownik
  • Otrzymane podziękowania: 1
Wiktor Osiatyński na pierwszym miejscu - "Rehab", "Litacja", "Rehabilitacja".
Dla kobiet głównie - "Mam na imię Marina i jestem alkoholiczką", Mika Dunin "Alkoholiczka". M. Halber już była wymieniona.
Dla wszystkich - Grzegorz Franczak "Kobierki".
K. Varga "Masakra" ....
I jeszcze kilka książek - Jerzy Pilch "Pod Mocnym Aniołem", C. Knapp "Picie. Opowieść o miłości", Woronowicz "Dasz radę. O pokonywaniu uzależnień", Meszuge "12 kroków od dna..." i kilka innych tego autora, Benton "Alkoholicy wysokofunkcjonujący...."
i ostatnio bestseller niby thriller niby kryminał "Dziewczyna z pociągu", którą przetłumaczyłam na "Dziewczyna w ciągu" bo tak jest faktycznie.
Wszystkie wyżej wymienione książki przeczytałam, polecam.

RECENZJE - czyli co warto przeczytac 2016/07/29 22:44 #29201

• Guro
  • Guro Avatar
  • Wylogowany
  • Użytkownik
Właściwie to szukajcie najpierw książek Meszuge. Każdy alkoholik powinien mieć jego książki pod ręką, w każdym momencie kiedy czuje że zaraz pójdzie i kupi sobie pół litra..

RECENZJE - czyli co warto przeczytac 2016/07/29 22:56 #29202

• Guro
  • Guro Avatar
  • Wylogowany
  • Użytkownik
"Pod mocnym aniołem: "film był lepszy być może lepszy niż książka, książki nic nie zastąpi. Wiecie, że sceny kręcone w tym filmie są oryginalne z Kobierzyna w Krakowie?

RECENZJE - czyli co warto przeczytac 2016/07/30 06:53 #29222

• dziobak
  • dziobak Avatar
Guro napisał:
.....Każdy alkoholik powinien mieć jego książki pod ręką, w każdym momencie kiedy czuje że zaraz pójdzie i kupi sobie pół litra..

nie jestem wszyscy i nie mam na imie KAŻDY
Sory bardzo....pisz prosze we własnym imieniu i nie używaj słówek sugerujących wiedzę o tym co inni powinni w danym momencie robić bo zwyczajnie tego nie wiesz..
To co pomaga Tobie dla mnie może być np wielkim wyzwalaczem i sugerowanie mi że "każdy" coś tam coś tam może być "niedzwiedzią przysługą"

RECENZJE - czyli co warto przeczytac 2016/07/30 07:00 #29223

• Kirka
  • Kirka Avatar
  • Wylogowany
  • Profesjonalista
  • Otrzymane podziękowania: 1582
A ja sie przyznam,ze w ten dział nie wchodziłam wczesniej...dopiero teraz,bo od jakiegos czasu lubie za Dziobakiem tuptac 9g (nie zawsze sie zgadzac,ale to jest normalne) akurat tutaj sie zgadzam Guru. I nie czytałam zadnej wymienionej ksiazki przez Ciebie,bo jestem alkoholiczka,ale nie musze i bardzo nie lubie jak ktos inny mowi mi,ze musze czy tez powinnam.No way.
Ostatnio zmieniany: 2016/07/30 07:10 przez Kirka.

RECENZJE - czyli co warto przeczytac 2016/08/03 15:59 #29445

• Marcin35
  • Marcin35 Avatar
  • Wylogowany
  • Stały użytkownik
  • Sanity is not statistical.
  • Otrzymane podziękowania: 58
Co psuje się od alkoholu?
Zoja Najda
Jeśli porównujesz się z innymi, możesz stać się próżny lub zgorzkniały, albowiem zawsze będą lepsi i gorsi od ciebie.

RECENZJE - czyli co warto przeczytac 2016/08/12 21:22 #30062

• fusytka
  • fusytka Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Otrzymane podziękowania: 11
"Psychopaci są wśród nas" Roberta D. Hare
"Szaleństwo! Leczymy nie tych, których trzeba" Manfreda Lutza
"Kod duszy" Jamesa Hillmana

Te 3 książki niedawno pochłonęłam, świetnie mi się je czytało i czuję się po nich bogatsza o nowe przemyślenia.
skromnie przyjmować, spokojnie tracić

RECENZJE - czyli co warto przeczytac 2016/08/23 03:06 #30409

• Guro
  • Guro Avatar
  • Wylogowany
  • Użytkownik
Nie pisałam WSZYSCY alkoholicy, Napisałam "każdy alkoholik": Jeżeli do siebie bierzesz każde słowo to wybacz, ale za to bierzesz odpowiedzialność sam. Nikogo nie obraziłam w poprzednim poście, wymieniłam tylko tytuły książek.
To co dla ciebie jest wyzwalaczem nie możesz mnie obwiniać.

RECENZJE - czyli co warto przeczytac 2016/08/23 03:09 #30410

• Guro
  • Guro Avatar
  • Wylogowany
  • Użytkownik
Ty sam odpowiadasz za swoje wyzwalacze, nie obwiniaj innych. To tak jakbyś zaczął pić bo zaczęło padać albo był straszny upał.

RECENZJE - czyli co warto przeczytac 2016/08/23 03:18 #30411

• Guro
  • Guro Avatar
  • Wylogowany
  • Użytkownik
Pozdrawiam Cię, trzymaj się w trzeźwości. Nic nie musisz, nic nie powinnaś. Napisałam komentarz w dziale "Nasza literatura". Jedynie polecałam dla zainteresowanych, bo a nóż ktoś się znajdzie kto chce przeczytać jakieś książki. A tu nagle jakaś krytyka, pouczanie... Ludzie! Czy ja Was zmuszam do czytania książek? NIE! Ja tylko wymieniłam tytuły kilku książek, może komuś to się przyda. Może ktoś tu zaglądnie za dwa lata i będzie szukał właśnie tego.

RECENZJE - czyli co warto przeczytac 2017/04/19 18:49 #35376

• exiller
  • exiller Avatar
Polecam gorąco "Zerostan" H.Zarzeckiej.Swoista spowiedź legendy polskiego rocka, Krzysia Jaryczewskiego, frontmanta Oddziału Zamkniętego w latach 80tych. Bardzo osobisty życiorys człowieka, który sięgnął maksymalnego alkoholowego dna, by po wielu latach i wielu nieudanych próbach, odbić się od niego i wreszcie wypłynąć na powierzchnie trzeźwego życia. Daje pozytywnego kopa i ogromną nadzieję, że można.

RECENZJE - czyli co warto przeczytac 2017/04/23 19:59 #35522

• JohnDoe
  • JohnDoe Avatar
  • Wylogowany
  • Expert postów
  • Otrzymane podziękowania: 27
Chętnie bym przeczytał Zerostan. Niestety nie moge nigdzie znależć w necie. Biblioteka odpada bom w UK 13g
Ale jeszcze poszukam. Dzięki Tomek.
Ostatnio zmieniany: 2017/04/23 20:07 przez JohnDoe.

RECENZJE - czyli co warto przeczytac 2017/04/25 20:39 #35574

• exiller
  • exiller Avatar
JohnDoe, znajdziesz Zerostan na chomikuj.pl, a jeśli nie masz tam konta podaj mi proszę swój adres email, chętnie Ci udostępnię ebooka.

RECENZJE - czyli co warto przeczytac 2017/04/26 11:51 #35591

• ProstaLinia
  • ProstaLinia Avatar
  • Wylogowany
  • Alkoholiczka
  • Otrzymane podziękowania: 1146
Wzięłam się wczoraj za "Zerostan" i wciągnęła mnie ta książka. Co prawda nie przepadam za czytaniem pdf, wolę papier, ale na jednym oddechu wciągnęłam prawie 100 stron. Liczę, że dziś uda mi się skończyć ją czytać.
Za tę wiadomość podziękował(a): exiller

RECENZJE - czyli co warto przeczytac 2017/04/26 17:28 #35601

• exiller
  • exiller Avatar
Podobnie jest ze mną, strasznie męczą mi się oczy przy pdf-ach czy jakichkolwiek innych formatach, dlatego w miarę możliwości (finansowych głównie, tusz do drukarki do tanich nie należy) staram się ebooki na papier przerzucać.

RECENZJE - czyli co warto przeczytac 2017/04/26 20:39 #35616

• exiller
  • exiller Avatar
A jak skończycie czytać, zdajcie proszę relację jakie odczucia po. Mną porządnie wstrząsnęło i nie ukrywam, że osobowość Krzycha miała i ma duży wpływ na moje trzeźwienie. A sama książka...rewelacja.

RECENZJE - czyli co warto przeczytac 2017/04/26 20:43 #35617

• cytryna
  • cytryna Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Carpe diem
  • Otrzymane podziękowania: 1548
Mna tak wstrząsnął straszliwie "Milion małych kawałków" . Absolutnie fantastyczna książka...
"W życiu piękne są tylko chwile..."

RECENZJE - czyli co warto przeczytac 2017/04/26 21:37 #35620

• exiller
  • exiller Avatar
Znajdę to gdzieś w necie?

RECENZJE - czyli co warto przeczytac 2017/04/27 05:47 #35625

• dziobak
  • dziobak Avatar
A tylko w temacie ebookow i pdf.. Mailem tto samo,czzyli męczyły mi sie oczy,wprost az bolały przy dłuższym czytaniu na kompoe czy na tablecie i zrazilem sie do elektronicznego czytania. Az z nudów i braku książek z biblioteki nie złapałem czytnika ebook od cory..niby to nie żaden kindle ale budżetowy jakis ale czytanie na czytniku to jednak caaaaaaałkiem inna bajka. Różnica nie do opisania. Moge czytać kilka godzin i nic sie z oczami nie dzieje,tsk jak przy zwykłym papierze. Juuz bym żadnej książki w laptopiie czy tableecie nie otworzyl.

RECENZJE - czyli co warto przeczytac 2017/04/27 06:18 #35629

• Siri
  • Siri Avatar
  • Wylogowany
  • Expert postów
  • Otrzymane podziękowania: 33
exiller napisał:
JohnDoe, znajdziesz Zerostan na chomikuj.pl, a jeśli nie masz tam konta podaj mi proszę swój adres email, chętnie Ci udostępnię ebooka.

Tez bym poprosila. Innych tez jesli cos posiadaja w swoich skladach. Dzieki
Moj mail - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Strona:
  • 1
  • 2